Block title
Block content

"Bu, Allah’ın kelâmıdır." Biz her ayetin Allah kelamı olduğuna iman ediyoruz, bu kaziyeyi nazara vermenin hikmeti ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an’ın Allah kelamı olduğu hususunda ehl-i iman için bir tereddüt bir şüphe olmayabilir; ama inkâr edip Kur’an’ı kabul etmeyen büyük bir kitle de insanlar içinde mevcuttur. Bu kaziye biraz da onlara bakmaktadır.

Kur’an’ın birinci kaziyesini ispat etmeden ikinci ve üçüncü kaziyeler bir öneme haiz olamıyor. Tıpkı binanın temeli atılmadan binanın gövdesine geçilememesi gibi. Önce insanın aklına acaba bu kelam Allah’ın kelamı mı sorusu gelir bu soru aşıldıktan sonra acaba bu kelem da Allah’ın -haşa- yanılma ve hata etme imkanı olabilir mi sorusu akla gelir. Daha sonra da bu iki tereddüt bittikten ve aşıldıktan sonra anlamaya geçilir ve Allah bu kelamda neyi kast etmiş olabilir aşamasına geçilir.

Birinci kaziye ya da acaba bu Allah kelamı mı sorusu sadece tereddüt ve inkâr içinde olanlara mahsus değildir. Mümin bir insan da kitaplara iman esasını  tahkikiye çevirmek için bu kaziye üzerinde düşünüp tetkikatta  ve tefekkür de bulunabilir. Ben zaten iman ediyorum o halde bu kaziye gereksiz denilemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...