Block title
Block content

"Bu Alman mağlubiyetiyle neticelenen bu harpte (I. Dünya Savaşı) Osmanlı Devletinin mağlubiyetinin hikmeti nedir?" sorusuna verilen cevabı izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada Birinci Dünya Savaşı'ndaki mağlubiyetimizin kader canibideki bir boyutuna dikkat çekilmektedir. Savaş sonrasında, Mekke ve Medine başta olmak üzere Orta Doğu'nun büyük bir kısmını elinde bulunduran Osmanlı Devleti yıkılmış ve yine başta Mekke ile Medine olmak üzere önemli toprakları da kaybetmiştir.

Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra, mirası üzerine Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak bu yeni rejim, Osmanlının aksine, şeair-i İslamiye'yi tahrip etmeyi bir gaye haline getirmiştir. Nitekim Anadolu'da, cami, ezan, Kur'an eğitimi, ibadethanelere yönelik yapılan menfi faaliyetler tarihçe bilinmektedir.

İşte eğer, Osmanlı mağlup olmasaydı, Mekke ve Medine de Osmanlı'dan kopmayacak ve yeni kurulan rejimin himayesine verilecekti. Böylece Anadolu'da uygulanan ve mukaddesata dönük olan menfi faaliyetler bu iki mukaddes beldeye de uygulanacaktı. Bu sebepten bu iki mukaddes beldenin sahibi olan Allah, Osmanlı'nın mağlubiyetine müsaade etmiştir, denilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

k.toprak

Ağabeyim cevap için teşekkür ederim.  Yalnış malumat edinmiş olabilirim.  Belirttiğiniz gibi ortadoğunun büyük bir bölümü bazı hikmete binaen osmanlının elinden çıkmış fakat ingilizlerin himayesine altına alınmış bu olaya ehveni şer diyebilirmiyiz ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Yukarıda ifade edilen hikmetler, daha ziyade Mekke ve Medine için geçerlidir. Her musibetin kader boyutu vardır. Kader madem müsaade etmiştir. Öyle ise mutlaka bildiğimiz veya bilmediğimiz bir çok hikkmetleri vardır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak
Ağabeyim verdiğiniz cevaplar için Allah razı olsun konunun hemen devamında Nasıl ki yedi sene sonra edildi. diye cümleler geçmekte bu sorunun cevabını sizin verdiğiniz cevabın içerisinde bulabilirmiyim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...