"Bu dar yerde ve karışık ve birbiri içinde yazılan bahar kitâbından daha kolay olarak, geniş bir yerde güzel ve lâyemut bir kitâbı yazacağım ve size okutturacağım." deniyor. Allah için zor, kolay ifadesi kullanılabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem madem bahar faslında, zeminin dar sayfasında hatasız yüz bin kitabı birbiri içinde yazan bir kalem-i kudret gözümüz önünde yorulmadan işliyor. Ve o kalem sahibi yüz bin defa ahd ve vaad etmiş ki, 'Bu dar yerde ve karışık ve birbiri içinde yazılan bahar kitabından daha kolay olarak, geniş bir yerde güzel ve lâyemut bir kitabı yazacağım ve size okutturacağım.' diye bütün fermanlarda o kitaptan bahsediyor. Elbette ve herhalde, o kitabın aslı yazılmış ve haşir ve neşir ile hâşiyeleri de yazılacak ve umumun defter-i a'mâlleri onda kaydedilecek."(1)

Burada nazara verilen zorluk ve kolaylık Allah açısından değil, insanlar açısındandır. Yani Allah, icraatının hâl dili ile diyor ki, "Sizce daha dar ve zor görünen bu alemdeki icraatlar daha geniş ve kolay alemlerde daha mükemmel ve daha güzel bir şekilde size gösterilecek..."

Dünya cennete nispetle küçük bir kibrit kutusu gibidir. Kibrit kutusu gibi bir yerde böyle mükemmel ve kolay işleyen bir Zat, elbette Cennet gibi geniş bir sahrada daha güzel ve daha mükemmel bir şekilde tecelli ve tezahür edecektir. Burada nispet Allah’a değil, insanların mahdut ve kayıtlı zihinlerinedir.

Yoksa Allah için bir yaprağı icat etmekle koca cenneti icat etmek arasında bir fark yoktur; fark ve mertebeler insanların tefekkür ve düşünce dünyasındadır.

(1) bk. Şualar, Dokuzuncu Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...