"Bu dünya ebedî kalmak için yaratılmış bir menzil değildir. Ancak Cenab-ı Hakk'ın ebedî ve sermedî olan 'Dâr-üs selâm' menziline davetlisi olan mahlukatın içtimaları için bir han ve bir bekleme salonudur. Bu dünya menzilinde görünen leziz şeyler..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya hayatının lezzet ve nimetleri, doyumluk değil tadımlıktır. Bu yüzden kalbimizi dünyanın lezzetleri ve nimetleri ile tam doyurmamız mümkün değildir. Şayet dünya nimetlerini doyumluk zannedip, kalbimizi ona bağlarsak, çok büyük sıkıntı ve azaplar çekmeye mahkum oluruz.

Dünya nimetleri gelip geçici olduğu için, bu nimetlere kavuşmaktaki lezzet, bu nimetlerden ayrılmaktan doğan acıya mukabil gelmiyor. Yani karı zararını kurtarmıyor. Öyle ise en baştan dünya nimetlerini doyumluk değil tadımlık bilip, sadece şükür için tatmalı ve kalbimizi bu fani nimetlere bağlamamalıyız.

"Kalpler ancak Allah'ın zikriyle tatmin olur." (Rad, 13/28)

âyetinde de ihtar ve ikaz edildiği gibi, insanın ruhunu, kalbini ve aklını tatmin edip doyuracak tek maşuk tek mabud Allah’tır. Hazreti İbrahim (as) gibi “La uhubbül afilin” (Fani şeyleri sevemeye değmez) deyip, mecazi şeylerden ruhumuzu ve kalbimizi arındırıp kurtarmalıyız, ruh ancak o zaman saadete erişir ve mutmain olur.

Yoksa Üstad'ın dediği gibi, dünya nimetlerine kavuşmaktaki lezzet ayrılmaktaki acıya karşılık gelmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Dünya hayatı bir oyun ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Âhiret yurdu ise, fenalıklardan sakınanlar için daha hayırlıdır, halâ akıllanmayacak mısınız? EN'ÂM - 32 "oyun oyalanma " denmesinin hikmeti nedir?Oyundan da zevk ve lezzet alınmaz mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Oyun gerçek değil bir kurgudur. Çocuk oyunda kendini çok zengin bir patron zanneder ama oyun bitene kadar. Oyun bittikten sonra gerçekle yüz yüze gelir ve bu insanı acıtır. Aynı şekilde dünya hayatı da ölüm ve ahirete nispetle bir oyun gibidir insan öldüğünde gerçeğe uyanır ve lezzetleri gelip geçicidir. Gerçek hayat ahirettedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...