Bu hizmetin, dershanelerin dönmesi için elbette ki büyük bir maddiyat gerekiyor. Cemaatin para kaynağını merak ediyorum.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hizmete gerekli olan kaynak, cemaatin şuurlu ve sadık mensupları tarafından temin ediliyor. Bu kaynak cemaat arasında "menafi" denilen bir bütçe sistemi ile temin ediliyor. Cemaate devam eden sadık Nur talebeleri, gelir durumuna ve maişetine göre belli bir miktar vererek o masrafları karşılıyorlar.

Risale-i Nurların okunduğu "Medrese-i Nuriye" denilen mekanların masrafları, zaten büyük bir yük teşkil etmiyor. Bu mekanların kira, su, elektrik, gibi temel masrafları cemaat tarafından karşılandığı için, hariçten herhangi bir yardım ya da beklentiye ihtiyaç kalmıyor.

Risale-i Nur hizmetinde, hizmeti bilmeyen insanlardan yardım talep etmek Risale-i Nurların kaidesine ve istiğna prensibine zıttır. Nur cemaati böyle maddi konularda çok hassas ve şeffaftır. Bu menafi denilen yardım mekanizması, aidat usulü gibi değil, tamamen gönül ve rızaya dayanıyor. Yani sadık ve şuurlu bir Nur talebesi, menafi vermese, neden sen vermiyorsun diye üzerinde bir baskı kurulmaz. Bu tamamen gönül ve rıza şeklinde cereyan ediyor.

Kurtuluş mücadelesinde maddi düşmanı yurttan atarken, Anadolu insanının maddi fedakarlığı, manevi düşmanı atmada da kendisini göstermektedir. Burada art niyet aramak, Anadolu'nun fedakâr Müslüman evladını tam tanımamak demektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fatihbbalci
cemaat mensubu olmayan birisi yardım etmek isterse kabul edilir mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Edilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...