"Bu iki surenin her birinde okunmakta olan اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ adediyle ve Fatiha başta sayılmazsa, yüz on üçüncü sûreye tam ve lâtif tevafuk ve işaret göstermesi" ne demektir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

On Üçüncü Lem’anın on üç işaretle beyanı, Sûretü’l-Felâk ve Suretü’n-Nâs âyetleriyle,
رَبِّ اَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ - وَاَعُوذُ بِكَ رَبِّ اَنْ يَحْضُرُونِ âyetlerinin mecmu-u adedine veya bu iki sûrenin herbirinde okunmakta olan اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ adediyle ve Fatiha başta sayılmazsa, yüz on üçüncü sûreye tam ve lâtif tevafuk ve işaret göstermesi nazar-ı dikkati celb etmektedir."
(1)

Burada İstiaze Risalesinin (On Üçüncü Lem'aların) 13 numaralı olmasından hareketle 13 rakamındaki tevafuklara dikkat çekilmiştir. Bu konunun özeti şöyledir:

- Felak ve Nas surelerinin söz konusu edildiği yer On Üçüncü Lem'anın 13. işaretidir.

- Felak ve Nas surelerinin ayet sayısı on bir (11) ile orada zikredilen istiaze ile ilgili iki (2) ayet sayısı birlikte toplam ayet sayısı da 13’tür.

- Ayrıca, bu iki surenin başında okunması müstehap olan 2 adet “EUZU...” ile birlikte bu iki surenin ayet sayısı yine 13’tür.

- Kur’an’ın başlangıç suresi olan Fatiha suresi dışında, geriye kalan surelerin sayısı: 113’tür. Nas suresi ise 113. suredir. Bu 113 sayısı bu iki açıdan tevafuk ettiği gibi, son iki rakamıyla yukarıda zikredilen 13 sayısına tevafuk etmektedir.

(1) bk. Barla Lahikası, 134. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Tşkler. MaşaAllah

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...