Block title
Block content

"... Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır." Üstad evlilikte denkliği "diyanet noktasında" arıyor; evlilikte denklik sadece diyanette mi olmalıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle Üstad'ın kullandığı cümleyi orijinal haliyle buraya alalım ve sonra değerlendirmesini yapalım:

"Şer’an koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır."(1)

Üstad burada sadece diyanet noktasına dikkat çekmiyor. Önce genel bir denkliği nazara veriyor. "Şer’an koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı." cümlesi bu genel denkliğin ifadesidir. Daha sonra bu denklik içinde en önemli olan kısmına, yani din diyanet noktasına dikkat çekiyor.

Diyanetteki denklik adeta bir temeldir. Hayatımızı şekillendiren inançlarımızdır. Burada oluşacak denksizlik veya önemli farklar aile hayatını temelden etkiler. Hatta birakın farklı inançları, aynı dine inandıkları halde, farklı cemaat veya tarikatlara mensup olan ciftler arasında bile bazen sıkıntıların çıkması bunun delilidir. Diyanette denklik olmadıktan sonra, diğer hususlarda denklik olsa bile çok anlam ifade etmez. Yirmi İkinci Mektup'ta geçen şu ifade de dinin yaşam tarzımıza nasıl tesir ettiğini ifade eder:

"Evet, tevhid-i imanî, elbette tevhid-i kulûbu ister. Ve vahdet-i itikad dahi, vahdet-i içtimaiyeyi iktiza eder."(2)

İşte Üstad bu ehemmiyetli noktaya dikkat çekmek için diyanetteki denkliğe ayrıca dikkat çekmiştir.

Bir başka değerlendirme de şöyledir:

Burada, İslam insanlara yol gösteriyor. Siz eşlerinizi seçerken kendinize uygun olan, anlaşabileceğiniz ve size diyanet noktasında yakın olan birisini seçin diyor.

Çok insanlar eş seçiminde genel olarak maddi güzelliğe bakarlar, bu yüzden uyarılmaya muhtaçtırlar. Denklik durumunun her açıdan düşünülmesi gerekir, hem maddi hem de manevi olarak. O zaman karı koca arasında uyum iyi olur.

Ama her insan her yönü ile kendine denk bir eşi bulması zor olduğu için en azından diyanet noktasından kendine denk birisini tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.
(2) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Hikmet | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 8389 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...