"Bu makama perde indi." "Yazmaya izin verilmedi." "Başka zamana tehir edildi." gibi ifadelere Nurlarda rastlıyoruz. Acaba konunun devamı daha sonra mı yazılacak, Üstad hayatta olmadığına göre bu nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; Bir iki yer istisna olmakla beraber, Risale-i Nurların tamamı Üstad Hazretleri tarafından yazılmış ve bitmiştir. Sadece bir iki yerde "burayı ileride bir Nur talebesi ya da talebeleri tamamlayacak" ifadesi geçiyor. Bunun dışında tamamlama veya ilave gibi durumlar söz konusu değildir. Belki Risale-i Nurların üstünde ilmi ve akademik çalışmalar yazılabilir; ama ilave ve ekleme söz konusu değildir.

İkincisi; Üstad Hazretlerinin manevi aleminde tespit ve keşfettiği binlerce delilden Risale-i Nurlar sadece bir demet, bir tutamdır diyebiliriz. Bu da Üstad Hazretlerinin manevi azamet ve makamına işaret ediyor.

Üçüncüsü; mevcut Risale-i Nurlar zaten insana tam bir itminan verdiği halde, bir de yazılmayan kısımları aklımıza getirdiğimiz zaman, insanın itminanı daha da ziyadeleşiyor ve insana tam bir özgüven geliyor. Bu yüzden bu tarz ifadeler psikolojik bir takviye niteliğindedir diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...