Block title
Block content

"Bu misafirhane-i dünyada âciz ve fakir kalbine kut ve gınâ,.." Kalbin acizliğini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalp aciz olmasa da acizliğin hissedildiği bir yerdir. Yani insan kalbi ile sever, kalbi ile üzülür, kalbi ile heyecanlanır, kalbi ile ağlar, kalbi ile güler, kalbi ile ferahlanır, kalbi ile sıkılır, kalbi ile telaşlanır, kalbi ile incinir, kalbi ile takdir eder, vs...

Yani kalp (manevi olarak) insanın bütün sinir uçlarının temerküz ettiği ana bir üs gibidir. Yani insandaki bütün aza ve cihazların sinir uçları kalpte toplanır. Bu yüzden kalp her türlü olumlu ve olumsuz halleri hisseder, ona göre bir şekle girer.

Mesela, evladın amansız bir hastalığa yakalanır, günbegün gözünün önünde erir ve sen ve hatta tıp bu durum karşısında çaresiz ve acizdir. Bu acizlik ve çaresizlik senin kalbinde müthiş bir yangın, acı bir azaba dönüşür. Yani kalp çaresizliği burada en derin ve en perişan bir şekilde hisseder ki; bu kalbin en büyük acizliği, en derin çaresizliği oluyor.

Meseleye iman açısından bakıldığında kalp bir nebze rahatlayıp sükuna eriyor. Çünkü imana göre ölüm yokluk ve hiçlik değil, ebedi saadete açılan bir kapıdır. "Evladım ölse de cennette bir kuş gibi güzel ve saadetle yaşayacak." deyip, kalbin o acizliği ve çaresizliği sükunete dönüşecek ve o azap bin iken bire düşecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Makam, Dördüncü İkaz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2060 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

şehrayin

kalbe böyle bir çaresizliğin verilmesi aslında onun merkezine Cenabı hakkın varlığını ve birliğini yerleştirmek içindir yani kalbin içini batıl mahbublar ve batıl mabudlardan temizlemek içindir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...