"Bu müthiş maraz-ı ihtilafa karşı birbirinizin kusurunu görmeyerek, yekdiğerinizin ayıbına karşı gözünüzü yumunuz." Kusur ve ayıpları görmemeyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her insanın zaafları, kusurları ve ayıpları olabilir. Biz bu kusur ve ayıpları hoş görüp, şefkatle ıslahına çalışmalıyız. "Kusursuz dost arayan dostsuz kalır" sözü de bu inceliğe işaret ediyor. Unutulmamalıdır ki, hiçbir insan kusursuz ve mükemmel değildir, olamaz da. Her insanın noksan tarafları, hataları, kusurları olduğu gibi, sevilmeye layık iyi yönleri ve güzel hasletleri de vardır. Şuurlu bir Müslüman, başkalarının kusurunu araştırmaz, kendi hatalarını görür, onların izalesine çalışır, kendi nefsi ile mücadele eder.

“...Birbirinizin kusurunu araştırmayın...”(Hucurat Suresi, 49/12) âyeti de bize bunu ders vermektedir.

Habib-i Edip Efendimiz (asm.) şöyle buyurur: “Kendi kusurlarıyla uğraşıp başkalarının kusurlarını kurcalamaktan kendisini alıkoyan kimseye müjdeler olsun."

Başkalarının ayıplarına gözlerini diken insan, kendi hatalarını görmez. Başkalarını düzeltebilmek için önce kendimizi düzeltmemiz gerekir. Zaten kendi nefsiyle uğraşan, ayıplarını, hatalarını ve kusurlarını düzeltmeye çalışan insan, başkalarının kusurlarını görmeye vakit bulamaz. Kendi kusurlarını görebilen insan bahtiyardır. Kendi kusurlarını görebilmek, onlardan kurtulmanın ilk şartıdır. Kusur bilindikten sonra tedavisi kolaydır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...