“Bu semaların bir kısmı, seyyarat balıklarına denizdir; bir kısmı da sabit yıldızlara mezraadır; bir kısmı da sema çiçekleri hükmünde olan "derârî" yıldızlara bahçe ve bostandır.” Sabit ve derari yıldızlar ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Derari, parlak ve renkli yıldız demektir. Gökyüzündeki yıldızlar, hem gerçek parlaklıklarına hem de bize yakınlıklarına bağlı olarak parlak ya da sönük görünürler. Parlak görünenler semaya ayrı bir değer, ayrı bir güzellik katarlar.

Renkli bir bahçede her çeşit renkten bulunan bitki ve çiçeklerin insanın ruhuna ve gözüne lezzet vermesi gibi, Allah sürekli görmek zorunda olduğumuz sema alemini renkli ve güzel bir bahçe suretinde yaratmış ve insan baktığı zaman mest oluyor.

Bu yıldızların bir kısmı hareket halinde iken, bir kısmı da sabittir. Hareket, güzelliği tazelendirmek iken, sabitlik de o güzelliğin temeli ve esası oluyor. Temel sabit iken, ona bina olan şeylerin hareket etmesi ayrı bir güzelliğe vesile oluyor. Tarla sabit, ama tarlanın içindeki mahsulat sürekli hareket halindedir. Aynı şekilde samanyolu galaksisinde sabit bir form var, ama bu form içindeki yıldızlar değişken ve hareketlidir diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...