Block title
Block content

"Bu şiddet, nefis ve hevâ ve his ve vehme bakıyor; ihtiyatlı davranınız." Bunlara karşı ihtiyatlar nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, Risale-i Nur şakirtlerinin kalbi, aklı, ruhu böyle aşağı, zararlı, süflî şeylere tenezzül etmez. Fakat herkeste nefs-i emmâre bulunur. Bazı da hissiyat-ı nefsiye damarlara ilişir, bir derece hükmünü kalb, akıl ve ruhun rağmına olarak icra eder. Sizlerin kalb ve ruh ve aklınızı itham etmem. Risale-i Nur'un verdiği tesire binaen itimad ediyorum. Fakat nefis ve hevâ ve his ve vehim bazan aldatıyorlar. Onun için bazan şiddetli ikaz olunuyorsunuz. Bu şiddet, nefis ve hevâ ve his ve vehme bakıyor; ihtiyatlı davranınız."(1) 

İnsandaki nefis, heva, his ve vehim kolay kolay iman ve iradenin emrine girmediği için sert, şiddetli ve hakaret içeren ifadeler bunlara karşı sarf ediliyor. Yani siz Risale-i Nur'da geçen suçlayıcı ve sert ifadeleri kendi üzerinize değil, bu söz ve nasihat dinlemeyen nefis ve heva ve his ve vehim gibi aşağılık duygulara verin, demek istiyor.

"İhtiyatlı davranınız" ifadesi ise, "Benim imanım sağlam, farzları yapıyorum, büyük günahları işlemiyorum, öyle ise o sert ve suçlayıcı ifadeleri hiç üzerime almam." diyemezsiniz. Çünkü insanın imanı ne kadar sağlam olursa olsun, nefis ve hevâ ve his ve vehim gibi duygular imanı dinlemeyebilir, bizi büyük bir riskin içine çekebilir. Bu sebeplerden dolayı nefsimizi temize çıkaracak yaklaşım ve tutumlardan şiddetle kaçınmalı, bu hususta ziyadesi ile ihtiyatlı olmalıyız.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Mani | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 862 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...