Block title
Block content

"Bu sıdk ve kizb, küfür ve iman kadar birbirinden uzak. Asr-ı Saadette sıdk vasıtasıyla Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmın âlâ-yı illiyyîne çıkması ve o sıdk anahtarıyla hakaik-i imaniye ve hakaik-i kâinat hazinesi açılması sırrıyla,.." izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sıdk; burada iman ve İslam’ı; iman ve islam ise, bütün güzellik ve mükemmellikleri temsil ediyor. Bütün güzellik ve mükemmellikler ise, Peygamber Efendimiz (asv) ile kana ve kemiğe bürünmüş insanların içinde şöhret bulmuştur. Yani bütün güzellik ve mükemmellikleri hayata geçirip, insanların önünde canlı bir levha haline dönüştüren en büyük rehber, en azim bir model; Peygamber Efendimiz (asv) olmuş.

Bu model ve rehberi en iyi gören ve en güzel bir şekilde gözlemleyip ve en derin bir şekilde idrak ederek onu hayatına geçirenler sahabeler olmuşlar. Yani Asr-ı saadet manevi bir pazar, bu pazarın en gözde ve en parlak metası ise; Peygamber Efendimizin (asv) sıdkı ve ahlakıdır.

Güzellikleri ve mükemmellikleri soyut bir şekilde düşünmek ile canlı bir örneğini görmek arasında çok fark var. Peygamber Efendimiz (asv) ve onun dönemi güzellik ve mükemmelliklerin canlı, taze ve tesirli bir örneğidir. Hiçbir hatip, filozof, evliya ya da alim, bu canlı örnek gibi insanlar üzerinde etki kuramaz. Sahabelerin üstünlüğünün bir sırrı da bu noktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...