Block title
Block content

"Bu ünvanı eline alan, rahmetin tabakatında gezebilir." Buradaki “rahmet tabakaları” ne demektir, açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Rahmetin tabakaların"dan maksat, Allah’ın şefkat sıfatının her bir mahlukatta külli ya da cüzi ayrı ayrı tecelli etmesi anlamındadır.  

Mesela, Allah’ın rahmet sıfatının insanda cüzi bütün insanlarda külli bir tecellisi bulunuyor.

Bir insanın sağlığına, rızkına, nimetlenmesine gösterilen ihtimam ile bir milyon insanın sağlığına, rızkına, nimetlenmesine gösterilen ihtimam arasında külli ve cüzi farkı bulunuyor. Bu farklar da bir tabaka oluyor, bu anlamda düşündüğümüzde her bir fertten her bir cinse her türden bütün mahlukata sayısız tabakalar bulunuyor. Ve rahmetin hepsinde tecellisi başka başka oluyor.

İnsanın simasındaki rahmet tecellisi bir tabaka, dünyanın yüzündeki rahmet tecellisi daha farklı bir tabaka, bütün kainatın yüzünde tecelli eden rahmet tecellisi de daha farklı bir tabaka oluyor. Bir de bunların ara tonlarını nazara alırsak, Allah’ın rahmet tecellileri sayısız tabakalar oluşturuyor.

Türkiye yedi bölgeden oluşuyor, Allah her bölgede rahmetini farklı nimetlerle ihsas ettiriyor. Egede zeytin, incir, Karadeniz'de çay, fındık, İç Anadolu'da tahıl Doğu'da hayvancılık vesaire; bütün bunlar Allah’ın birer rahmet tabakası oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...