Block title
Block content

Bu zamanda cemaate bağlı olmak, derslere gitmek neden önemli? Bunun manevi ve ruhi faydaları neler olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemaate gitmenin faydalarını ve insana kazandırdığı değerleri kısa maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz:

Cemaatler bireyleri koruyup gözetler. Yani irademiz üzerinde bir otokontrol sağlayarak bizi günah ve haramlardan muhafaza eder. Şahıslarda bu otokontrol çok zayıf olur.

Cemaat ortak aklı temsil ettiği için Risale-i Nuru iyi anlama ve anlatmaya bir zemin teşkil eder. Yani anlamadığın hususları soracağın bir okul anladığın konuları anlatabileceğin bir sınıf gibidir cemaat. Okul olmadan eğitim nasıl olmuyor ise cemaat olmadan da manevi ve dini eğitim yeterli olmuyor.

Allah’ın rahmet ve bereketi cemaatler üzerindedir bu hususa işaret eden çok ayet ve hadisler var. Bu rahmet ve bereketten istifade etmek için cemaatlere katılmak iktiza ediyor.

Cemaatler sosyolojik bir gereksinimdir. Modern zaman bireye ve bireyselliğe aşırı bir vurgu yaptığı için insanlarda bir vahşet bir yalnızlık bir bedbinlik hissi oluştu. Bu olumsuz ruh halinin en iyi ilacı sağlıklı bir cemaat ortamıdır.

İnsan taban ve fıtraten zayıf ve aciz olduğu için cemaatleşmeye ve yardımlaşmaya muhtaçtır. Cemaatler insanın bu zayıflığı ve acizliğinin bir neticesi bir sonucudur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Nur Hizmetleri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 802 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

k.toprak
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ağabeylerim Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
bozuk cemaatın zararı bozuk tek şahıştan fazla oluyor. cemaatlerin denetimi önemlimi nasıl denetlenmeli cemaatte ve cemaatleşmede nelere dikkat edilmeli.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Cemaat içinde meşveret ve uhuvvet kurallarına uyulursa cemaat sağlıklı olur kanaatindeyiz. Yani demokratik ve şeffaf bir cemaat ortamı sağlıklı bir ortamdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...