Block title
Block content

"Bu ziyafet-i İlahiye ve bayram-ı Rabbaniyedeki İsm-i Rahman ve Muhyî'nin tecellilerine mukabil İsm-i Kahhar ve Mümît, firak ve mevt ile karşılarına çıkıyorlar." "Kahhar" ile "Kahir" ismi arasındaki fark nedir?

 
Soru Detayı:

Mevt Mümit ismine, firak ise Kahhar ismine mi işaret ediyor? Ziyafet ve bayram ifadeleri için Rahman ve Muhyi isimlerinin kullanılmasının nedeni nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kahhar galib-i mutlak ve her an kahretmeğe muktedir olan Allah demektir. Kahir ile Kahhar isimleri aynı anlama gelmektedir.

Kahhar kahretme ve öldürmeye güç yetirme anlamına gelirken, Mümit ismi bunun eyleme dökülmesidir. Ölümü Mümit ismi, ölümdeki kahredici vasıfları ise Kahhar ismi karşılıyor da denilebilir. Yani mevt Mümit ismine, firak ise Kahhar ismine işaret ediyor.

Rahman, hiçbir şeyi ayırt etmeden şefkat edip lütuf ve ihsanda bulunan demektir. Mesela, bahar mevsimi bir bayram bir ziyafet şöleni niteliğindedir. Ve bu şölenden mümin kafir, fakir zengin, tembel çalışkan, iyi kötü herkes istifade eder ve her canlı bu ziyafetten nasibini alır demektir.

Rahim ismi olmuş olsa idi o zaman herkes değil sadece iman edenler, çalışanlar, iyiler şefkatten faydalanacaktı. Çünkü Rahim isminin tecellisi umumi değil hususidir.

Muhyi ismi de Rahman isminin özel bir eylemcisi oluyor. Çünkü bütün ihsan ve ikramlar ancak hayat ve canlılık ile tadılabilir. Kahhar ile Mümit isimleri nasıl birbirine mütenasip ise, Rahman ile de Muhyi ismi birbirine öyle mütenasiptir. Muhyi ismi hayat vermese şefkat manasını gösteremezdi. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...