Block title
Block content

"Bütün ağaçların, otların köklerini ve bir kısım hayvanları aynen ihyâ edip iade ediyor." Buradaki bitki ve ağaçları anlıyorum, ama hayvanların dirilmesi nasıl oluyor? Burada kastedilen, kış uykusundan uyanmaları mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanların dirilmesi ayniyet ile değil misliyet ile oluyor. Mesela, bahar mevsiminde yaratılan sinekler kışın ölüyor, ertesi sene yine sinekler ayniyete yakın bir misliyet ile yeniden icat ediliyorlar.

Ayniyet, bir canlının aynı ile yeniden dirilmesini ifade ederken -ki bu sadece insanlara ait bir özelliktir-; misliyet ise canlıların ayniyete yakın bir benzerlik ile yaratılmasıdır. Mesela, a yılında yaratılan bir sinek ile b yılında yaratılan bir sinek yüz de yüz aynı değildir, ama ayniyete yakın gibi de bir birine çok benzerler ki, bu çok benzemeye misliyet denir.

Ayniyet yüzde yüz kişinin aynı ile iade edilmesidir, misliyet ise yüzde doksan dokuz bir benzerlik ile farklı bir kimliğin yaratılmasıdır. Ki haşir açısından misliyet ile ayniyet aynı değerde bir delil oluyor. Yani yüzde doksan dokuz benzerliği yaratan bir kudretin, yüzde yüz anyiyeti yaratması aklın yadsıyacağı bir durum değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Yate06
Kökler ve dallar kışın minumum faaliyet ile bir nevi kış uykusunda olması vebazı hayvanların yine kış uykusunda olması kastediliyor olabilir mi? Yoksa gerçekten kökler ve dallarda bütün metabolik faaliyetler durup bir nevi ölüm mü gerçekleşiyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her iki durumda olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Peki bir kısım hayvanatin aynen ihyasından kasit ne olabilir sizce?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hayvanların aynı ile iade edilmesi yorumda ifade edilen iki durumda olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...