"Bütün ağaçların, otların köklerini ve bir kısım hayvanları aynen ihyâ edip iade ediyor." Buradaki bitki ve ağaçları anlıyorum, ama hayvanların dirilmesi nasıl oluyor? Burada kastedilen, kış uykusundan uyanmaları mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanların dirilmesi ayniyet ile değil, misliyet ile oluyor. Meselâ, bahar mevsiminde yaratılan sinekler kışın ölüyor, ertesi sene yine ayniyete yakın bir misliyet ile sinekler yeniden icat ediliyorlar.

“Bir kısım hayvanları aynen ihyâ” ifadesi, köklerin kışın faaliyet göstermeyip baharda canlanmaları ve iş görmeleri gibi, bir kısım hayvanların da kış uykusuna yatıp daha sonra uyanmalarına işaret edilmektedir.

Ayniyet, bir canlının aynı ile yeniden dirilmesini ifade eder; bu da ancak haşirde yeniden yaratılma ile tahakkuk edecektir. Dünyada bir canlın ölüp tekrar aynen dirilmesi söz konusu değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yate06
Kökler ve dallar kışın minumum faaliyet ile bir nevi kış uykusunda olması vebazı hayvanların yine kış uykusunda olması kastediliyor olabilir mi? Yoksa gerçekten kökler ve dallarda bütün metabolik faaliyetler durup bir nevi ölüm mü gerçekleşiyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her iki durumda olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Peki bir kısım hayvanatin aynen ihyasından kasit ne olabilir sizce?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hayvanların aynı ile iade edilmesi yorumda ifade edilen iki durumda olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...