"Bütün dünyada mevcut telefonların, telgrafların, radyoların ve hadsiz ve muhtelif konuşmaların merkezleri, santralları, âhize ve nâkileleri bulunsun ve o hadsiz işleri beraber ve bir anda yapabilsin..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın emir ve irade sıfatlarının bir Arş’ı olan havanın her bir parçasında, yani bir nefes veya bir tırnak kadar olan “Hüve” lafzını söylediğimiz miktardaki havada, bütün dünyadaki mevcut telefonların, telgrafların, radyoların, hadsiz ve muhtelif konuşmaların bulunabilmesi için; ya küçücük ve hassas ölçekli, hârika alıcı ve verici istasyonlarının her bir hava zerresine kurulmuş olduğunu kabul edeceğiz. Çünkü her bir hava zerresinde tüm bu işler bir anda ve beraberce yapılmaktadır. Ya da “Hüve” diyecek ölçüdeki havanın her bir parçasının ve her bir zerresinin, bütün telefoncular, telgrafçılar ve radyo yayın frekansları kadar manevî şahsiyetleri ve kabiliyetleri bulunduğuna, onların hepsinin dillerini bildiğine, her konuşmayı anladığına ve aynı anda diğer zerrelere de bildirdiğine ihtimal vereceğiz! Her bir hava zerresinde hadsiz bir şuur, nihayetsiz bir ilim ve sonsuz bir kuvvet bulunduğunu kabul edeceğiz!

İşte küfür ve dalâlet ehlinin mesleklerinde hava zerreleri adedince imkânsızlıklar, zorluklar ve safsatalar vardır. Bu mükemmel ve kusursuz işler hava zerrelerinin işi olamaz.

Bütün hava zerreleri bu küllî ve mükemmel işlerini, Allah’ın emriyle, izniyle, kuvvet ve kudretiyle yerine getirmektedirler. Bütün zerreler O’nun muti askerleridirler. Allah’ın emri tahtında hareket eden her zerre, bir anda, şimşek süratinde ve “Hüve” telaffuzu kolaylığında vazifesini yapmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...