Block title
Block content

"Bütün efkâr-ı fâsideye, ahlâk-ı rezileye ve desais-i şeytaniyeye ve tabasbusata karşı; bu Şeriat-ı Garra üzerine müesses olan kanun-u esasî Azrail hükmüne geçti, onları öldürdü." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sakın ey ihvan-ı vatan! Sefahetlerle ve dinde lâübaliliklerle tekrar öldürmeyiniz. Ve bütün efkâr-ı fâsideye, ahlâk-ı rezileye ve desais-i şeytaniyeye ve tabasbusata karşı; bu Şeriat-ı Garra üzerine müesses olan kanun-u esasî Azrail hükmüne geçti, onları öldürdü."(1) 

Ey vatan kardeşleri, günah ve haramlara dalmak ve dine mesafeli durmak bütün çürük ve bozuk fikirlerin, kötü ahlakların ve şeytani hilelerin ve yalakalıkların temeli ve esasıdır. Osmanlının kanun-u esasisi yani anayasası  İslam şeriatı üzerine kurulmuş bir anayasadır. Ve bu anayasa hayata tam manası ile geçirilirse o zaman  bütün çürük ve bozuk fikirlerin, kötü ahlakın ve şeytani hilelerin ve yalakalıkların ilaç ve devası olmuş ve olacak inşallah, denilerek o zamanın aşiretlerine Osmanlı anayasasının ruhu izah ediliyor.

(1) bk. Divan-ı Harb-i Örfi, Hürriyete Hitap.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...