Block title
Block content

"Bütün hayvanî cesetlerde kemâl-i hikmetle nefislerini, ruhlarını yerleştirmek, türlü türlü cihazatla kemâl-i intizamla teslih etmek, ... Sâni-i Hakîmin vücub-u vücuduna ve vahdetine şehadet ve işaret..." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir arabanın çalışması için; birçok mekanik parça, bir mühendislik hesaplaması ve tasarımı ile arabanın gövdesine yerleştirilir. Bu parçalardan birisi eksik olsa ya da yanlış bir yere takılsa araba çalışmaz. Arabanın herbir aksamı ve parçası; bir mühendisin vücuduna ve ilmine işaret eder.

İnsanın cesedi ve bu cesede takılmış olan maddi ve manevi aksam ve parçalar, arabadan daha mükemmel, daha kompleks, daha sanatlıdır. Nasıl arabanın herbir parçası mühendisine işaret ediyordu ise, aynı şekilde insanın harika ve mükemmel maddi ve manevi aksam ve cihazları da; sahibi ve sanatkarı olan Allah’a işaret ediyor.

İnsan bedenindeki mükemmel uyum ve ahenk, mükemmel bir yaratıcıya işaret ediyor. Ruh beden ilişkisi de aynı bunun gibi Allah’ın varlığına ve birliğine işaret ediyor.

Mesela; aslana kuzu ruhu, kuzu cesedine de aslan ruhu yerleştirilmiş olsa, denge ve uyum alt üst olacağı için, beden-ruh uyumu da ortadan kalkardı. Demek her cesede uygun bir ruhun tahsis edilmesi, başlı başına bir tevhit alameti, şuur ve ilim işaretidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

isahalim

Açıklamanın son cümlesinde "Demek her cesede uygun bir ruhun tahsis edilmesi" deniyor. "Her ruha uygun bir cesed" ifadesi zannettiğim gibi daha doğruysa şayet, gözünüzden kaçmıştır diye bildirmek istedim. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...