Block title
Block content

"Bütün o kıymettar cihazât-ı insaniyeyi hayvanlıktan çok aşağı bir derekeye düşürüp, hikmet-i İlâhiyeye iftira ve zulmettin." Cenab-ı Hakk'a iftira nasıl atılır? İftiranın hikmet-i İlahiye ile ne alakası vardır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sorunuzun cevabını şu şekilde özetlemek mümkündür:

1. İnsan aklını hakka ve hakikata yöneltmeyip, âdeta bir yılan gibi başkasını zehirlemekte kullansa...

2. Gözü, geçici, devamsız bazı güzellikleri, manzaraları seyr ile şehvet ve hevesi nefsaniyeye bir kavvad derekesine indirse...

3. Dili nefis hesabına çalıştırıp, mideninin tavlasına ve fabrikasına bir kapıcı derekesine tenzil etse...

İşte kişi bu aletleri kullanması gereken yerlerde kullanmayıp, Cenab-ı Hakk'ın izni dairesinde olmayan yerlerde kullansa ve kendisini uyaranlara da ehemmiyet vermeyeip "Hadi canım bu aletler, asıl böyle yerlerde kullanmak için yaratılmış." dese ve bunda inad edip, fiiliyatını değiştirmeyip bu batıl yolda devam etse, bu durum Cenab-ı Hakk'a en büyük iftiradır. Çünkü o kişi yalan söylemektedir. Eğer vicdanı tefessüh edip bozulmamışsa vicdanı bunu derk eder, anlar... Bu aletlerin o tür kötü yerlerde kulanılmayacağını aklı vasıtasıyla bazı hissiyatlarıyla bilir. Ama nefis ve şeytana tabi olup, adeta onların borozancılıklarını yapsa, o zaman Cenab-ı Hak tarafından bu kişi iyi bir sille yemeye müstehak olacaktır.

Ehli iman vazifelerini yapıp emredileni yerine getirip, bazen nefsine mağlup düşüp küçük günahlara girse de, arkasından hemen bir iyilik, bir hayır-hasenat yapıp sonrasında da iyi bir tövbe istiğfar getirirse, bu da âdeta "memnuniyeti mukaddese" ile tabir edilen bir ifadeyle Cenab-ı Hakk'ı memnun edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...