Block title
Block content

"Bütün terakkiyât-ı mâneviye-i beşeriyenin ve bütün istidâdât-ı beşeriyenin inkişaf,.." İstidatlarımız inkişaf etmeseydi ne olurdu?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir çocuğun ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite süreçlerini geçmeden ve yaşamadan direkt doktorluk diplomasını alması nasıl bir saçmalık ise, insanın dünya fakültesini ve imtihanını geçmeden direkt cennete girmesi de aynı derecede bir hikmetsizlik bir abeslik olur.

Yine bir çocuğun çıraklık ve kalfalık sürecini görmeden direkt usta olması nasıl mümkün değilse, insanın da dünya hayatında belli bir imtihan süzgecinden geçip potansiyel kabiliyetlerini inkişaf ettirmeden, yani cennete layık bir kıvamı yakalamadan cennete girmesi şu kâinatın kurgu ve tasarımına bir ihanet olur.

Allah, bizi bu dünyaya imtihan için getirmiş, birtakım sıkıntı ve belalar ile bizim istidat ve kabiliyetlerimizi inkişaf ettirip olgunlaştırmak istiyor. Bize düşen bu sıkıntı ve belalara karşı sabır ile mukabele etmek ve dünyanın hangi hali olursa olsun, geçici ve imtihan için olduğunu bilmek ve saadet-i ebediyedeki mükafatını düşünüp teselli bulmaktır.

Bir taş kaba saba iken bir heykel tıraşın elinde şekillenerek güzel bir sanat olması için, bazı yontma ve kırılmalardan geçmek, eza ve cefa çekmek zorunda, yoksa kemal bulamaz. Bunun gibi bizim de fıtratımızda çok kaba saba ve ham kabiliyetlerimiz var, bunların inkişaf edip olgunluk kazanması için bazı imtihanlardan geçmesi gereklidir.

Bu kabiliyetlerimizin inkişaf edip olgunlaşması da ancak sıkıntı ve imtihanlarla oluyor. Allah boş yere kimseyi hırpalamaz ya ceza ya makam ya da mevki vermek için sıkıntıya tabi tutar; burada bize düşen  sabır ile mukabele etmektir.

Hayat bir elek gibidir, sıkıntılar ile sallanır, kimileri isyan ile elenir, kimileri de kalbur üstü makamlara çıkar; Üstad Hazretleri gibi.

Eleme olmaz ise, işe yaramaz insan müsveddeleri ile hakiki insan arasında bir fark kalmaz. Okullar, imtihanlar, çıraklık ve kalfalık gibi süreçler hep bu mantık üzerine kurulmuşlardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...