Block title
Block content

"Bütün yerin nebatî ve hayvanî olan mahlûkatına bir nevi tanzimat memuru yapıp,.." cümlesinin izahını yapar mısınız? İnsanın "tanzimat memuru" olmasını nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan şu kainatın bir halifesi ve sultanı olması hasebi ile, bütün mahlukatın üstünde ve fevkinde bir makama ve kıvama sahiptir. Bu yüzden bütün kainata ve mahlukata manevi bir vekil, manevi bir sözcüdür. İnsan, huzuru İlahi'de dua ederken, bütün mahlukatın hal ve kal dili ile yapmış olduğu dua ve tesbihleri kendi namına takdim eder. Mahlukata tanzimat memuru olmasının bir manası bu yönü iledir.

Bu vazifeye ehil olması, fıtratındaki cihaz ve duyguların genişliği ve külliyetidir. Kainatta Allah’ın bütün isimlerini anlayıp tartacak tek varlık insandır. İnsanın manevi kuvveleri bütün mahlukatı kucaklayacak genişliktedir. Bu yüzden mahlukatı temsil liyakatı insana aittir.

Diğer bir manası ise, insanın bitki ve hayvan türleri üzerindeki hakimiyet ve saltanatıdır. Bütün dünya, adeta insana hizmet ettiriliyor. Bitkiler, hayvanlar hepsi insan hayatının birer besin ve hizmet zinciri hükmündedir. İnsan bu zincir üzerinde adeta bir düzenleyici memur hükmündedir; bu yönü maddidir. Yani maddi bir tanzimcilik yapıyor insan. Baştaki ise manevi bir tanzimciliktir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...