"Çalışkan Hanedanından üç kardeş olarak dört zâtın o dehşetli yangından kurtulması, Risale-i Nur'un ve Âyet-ül Kübra'nın bir kerameti olduğuna..." Buna karşı, “O zaman her eve risale koyalım yanmasın?..” sorusuna nasıl cevap vereceğiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her eve Risale-i Nur koymakla iş bitmiyor, her evde Risale-i Nur'un okunması, anlaşılması ve yaşanması da gerekiyor. Bunlar temin edilirse, inşallah Risale-i Nur'un bereketine hem belalar def olur hem rızık genişler hem de mutlu ve huzurlu olunur.

Sadece kitap alıp eve koymak şekilcilikten öteye geçmez. Şayet kitap alıp eve koymak yeterli olmuş olsa idi, zaten herkesin evinin bir köşesinde atıl bir vaziyette Kur’an-ı Kerim bulunmaktadır.

Burada, Çalışkan ailesinin Risale-i Nur'a sadakatle hizmet etmesi, Risale-i Nuru tam anlayıp yaşamaları gibi faktörler bulunuyor; sadece dükkanına bir kitap koyma meselesi değil yani.

Zaten son zamanlarda dindarlık şekilciliğe indirgendi; ihlas, idrak, ahlak gibi şeyler ihmal edilir oldu. Şeklin arkasında ruh ve öz yoksa o şekil önemsiz, soğuk ve tantanadan başka bir şey değildir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Muhteşem!..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Ben de tam bu soruyu soracaktım.. Allah ebeden razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...