Canavar hayvanlar, canlı hayvanları yemeselerdi, ekolojik denge nasıl sağlanabilirdi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ekolojik denge, vahşi hayvanların diğer hayvanları yemesiyle sağlanır." şeklindeki tespit, mevcut duruma göre doğrudur. Ancak bu; "Eğer vahşi hayvanlar, diğer hayvanları sağ olarak yemeselerdi, ekolojik denge olamazdı." sonucunu doğurmuyor. Biz, sistemi hep bu şekilde işliyor gördüğümüzden dolayı öyle kabul ediyoruz.

Allah, hayvanın, tekvini kanunlara muhalefetini ekolojik dengenin bir parçası olarak takdir ediyor. İnsanlar için kullanılan, "İnsan zulm eder, ancak kader adalet eder." kaidesini; "Hayvanlar zulmediyorlar, ancak Allah adalet ediyor." şeklinde yerini buluyor. Onların zulmü neticesinde kainattaki denge sağlanmış oluyor. "Eğer o zulmü yapmasalardı, ekolojik denge sağlanamazdı." sonucunu çıkarmak doğru değildir.

Bu derin ve ince manayı aşağıdaki ayet ve hadis-i kudside daha açık bir şekilde bulmak mümkndür.

"İşte böylece işledikleri günahlardan ötürü zalimlerin bir kısmını diğer bir kısmının peşine takarız. " (En’âm, 6/129)

“Zâlim, yeryüzünde Allah’ın adâletidir. Allah onunla (başkalarından) intikâm alır. Sonra (döner), ondan da intikâmını alır.” (1)

İşte bu şekilde sosyal düzen de sağlanmış olur. Ancak bu durum bizi, "Zalim zulmetmeseydi sosyal adalet olmazdı." sonucuna götüremez. Ne zalim insana ve ne de canavar hayvana o zulmu yaptıran, Allah değildir. Tam aksine, Allah, onların zulmunu rahmet ve adalete çevirmiş oluyor. Kendi hallerine bırakırsa kainatta düzen adına bir şey kalmazdı.

(1) bk. Keşfu’l-Hafâ, 2/64.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...