"Cazibedarlık cihetiyle meraklıları kendiyle meşgul eder." Mesela oya yaparken ben ister istemez dünyalık şeyler düşünüyorum. Ve bu fiilin bir cazibesi var, nefsimi öyle meşgul ediyorum. Bu, hakiki vazifemize engel olmadan, daha halis nasıl yapılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meşguliyetler harama, zulme ve gaflete götürmeyen mübah şeyler ise, onları takip etmekte bir beis bulunmuyor. Lakin meşguliyet insanı harama, zulme ve gaflete götürüyorsa, o zaman onlardan kaçınmak gerekir.

Yaşamak için gerekli olan çalışma, meslek edinme, beceri geliştirme gibi şeylerle meşgul olmakta bir sakınca ve mahzur bulunmuyor.

Siyasetin doğasında harama, zulme ve gaflete girme kuvvetle muhtemel olduğu için, siyasetten sakınmak ve fazla içine dalmamak en güzel olanıdır. Özellikle bu asırda siyasetin içine yalan, dolan ve zulüm çok karışmıştır; bu yüzden takva sahibi birisinin siyasetle meşgul olması mümkün değildir. Yani siyasetle takva yan yana omuz omuza gidemez.

"Oya işlemek" dini vecibelerinize engel olmuyor ise problem yok, ama oya yapacağım derken farzları ihmal ediyorsanız, o zaman bu meşguliyet caiz olmaz. Oya işi Risale-i Nur okumalarınızı ihmal ettiriyor ise, yine uygun olmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...