"Cehennem fikri, geçmiş iman meyvelerinin lezzetlerini korkusuyla kaçırmıyor..." cümlesini izah eder misiniz? Geçmiş iman lezzetleriyle kastedilen nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cehennem fikri, geçmiş iman meyvelerinin lezzetlerini korkusuyla kaçırmıyor. Çünkü, hadsiz rahmet-i Rabbâniye, o korkan adama der: "Bana gel, tevbe kapısıyla gir. Tâ Cehennemin vücudu, değil korkutmak, belki sana Cennetin lezzetlerini tam bildirsin ve senin ve hukuklarına tecavüz edilen hadsiz mahlûkatın intikamlarını alsın, sizi keyiflendirsin."(1)

Her mümin insanın, geçmişte iman ve ibadetten aldığı bir takım lezzet ve güzellikler vardır; lakin hayatının genelinde tam manası ile amele muvaffak olamamaktan gelen cehennem korkusu ve endişesi, geçmişteki bu iman ve ibadet neşvesini bozuyor. İşte bu neşve ve lezzetin bozulmaması için, Allah rahmet ve ümit kapısını göstererek, mümin insanlara tövbe ve af kapısını göstererek, geçmişteki o iman ve ibadetlerden hasıl olan lezzetleri kalplerinde sabit ve daimi tutuyor.

Diğer bir husus; geçmişte birtakım zulüm ve baskılara maruz kalan müminler, tevekkül ve sabır ile dayandılar, hatta bu tevekkül ve sabır o zor şartlar içinde mümine birtakım manevi haz ve lezzetler de vermiştir. İşte bu haz ve lezzetleri tamamlayan şey; cehennem fikridir. Zira o zalim ve zorbaların cehenneme atılması hakikati ve fikri, o mazlum müminin geçmişteki tevekkül ve sabır içindeki lezzetlerin bir devamı, bir uzantısı mesabesindedir.

Özet olarak; geçmişteki iman meyvelerinin lezzetlerinden kastedilen mana; iman ve ibadetteki kemalat ve mehasinlerdir.

(1) bk. Şualar, On Birinci Şua, Sekizinci Mesele, Birinci Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...