"Çekirdek öyle bir sandukçadır ki... Ve öyle bir destgâhtır ki... Ve öyle bir makinedir ki..." Çekirdek nasıl “sandık”, “tezgah”, “makina” oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Elhâsıl; her bir ağacın evveli, öyle bir sandukça ve program ve âhiri, öyle bir târifename ve nümune ve zahiri, öyle bir musannâ hulle ve bir münakkaş libas ve bâtını, öyle bir fabrika ve destgâhtır ki, bu dört cihet öyle birbirine bakıyorlar."(1)

Çekirdek, ağacın irsi programını içermesi noktasından bir sandık gibidir. Yani çekirdek ağacın programını içinde barındıran ve taşıyan küçük bir sandığa benziyor.

Çekirdek aynı zamanda ağacın ince hatlar ile işlendiği ve büyümeye hazırlandığı latif bir tezgah ve makine gibidir. Tabiri yerinde ise, Allah, ağacı çekirdek tezgahında işleyip çekirdeğin içindeki fenni makine kanunları ile yetiştirip besliyor. Bir bakıma çekirdek ağacın küçültülmüş ve özetlenmiş bir yapı taşı gibidir.

Yani çekirdekler öyle bir kudret harikasıdır ki, ağaçtan matlup bütün hikmet ve sırları üstünde gösterip Allah’ın isim ve sıfatlarına çok mükemmel bir ayna ve mazhar oluyorlar. Ağacın bir yönü ile İsm-i Evvel'e mazhar olması diğer manalara hizmet etmesine engel teşkil etmiyor.

(1) bk. Şualar, İkinci Şua, Üçüncü Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...