Block title
Block content

"Celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah deyip takdis etmek; hem, kemâline karşı lâfzen ve amelen Allahu ekber deyip tâzim etmek..." Sübhanallah ve Allahu ekber kelimelerinin farkını izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sübhanallah", Allah’ın, eksik ve nakıs sıfatlardan münezzeh olup, bütün kemal sıfatları ile muttasıf olduğuna işaret eden özel ve külli bir kelimedir.

Mevcudat Allah’ın isim ve sıfatlarının tecelli edip aksettiği bir aynadır. Bu aynada Allah’ın sübhan manası cevelan eder. Aynaya iman ve tefekkür nazarı ile bakıldığında, Allah’ın kusurdan münezzeh ve kemal sıfatlar  ile muttasıf olduğu maddi bir surette tezahür eder. Mesela, elmanın kusursuz bir sanat olması sanatkarı olan Allah’ın da kusursuz olduğuna işaret eden bir aynadır.

"Allahu ekber" kelimesi ise, Allah’ın sonsuz azamet ve kibriya sahibi olduğuna işaret ediyor. Evet, bütün mevcudat Allah’ın hem büyüklüğüne hem de kusursuz olduğuna şahitlik eden mükemmel bir ayna hükmündedir. 

Mesela, Samanyolu denilen galaksinin akıllara durgunluk veren büyüklüğü, sanatkarı olan Allah’ın da sonsuz büyüklükte ve azamette olduğuna işaret eden küçük  bir aynadır.

Sübhanallah Onun kusursuz olduğuna, Allahü ekber ise onun sonsuz azamette olduğuna karinedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...