Celcelutiye duasını Şia kaynaklarının övdüğünü işittim. Ehl-i sünnet ulemasından Celcelutiye duasına özel bir önem veren, öğrencilerine veya müridlerine Celcelutiye okumayı telkin eden alim veya şeyh var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Celcelûtiye Kasidesi; Hazret-i İmam-ı Ali'nin en mühim ve esrarlı kasidelerinden birisi ve hattâ en birincisidir. Bu kasideyi de, Hazret-i Üstad, daimî ve her gün vird şeklinde olarak değil, arasıra okumuş ve ondan çok büyük ve mühim sırları keşfetmiştir.

Bu kasidenin şöhreti dünyaca ma'lum olduğu ve bir çok tılsım ve havas kitaplarında mevcud olduğu gibi, hâs olarak Mecmuat-ül Ahzab kitabı 2/499'dadır. Onun bir çok şerh ve hâsiyetleri de bu kitapta mevcuttur.

Ayrıca Hazret-i Üstad Bediüzzaman, Celcelûtiye Kasidesi'nin sırları hakkında iki tane risale te'lif etmiştir. Bunlar Yirmi Sekizinci Lem'a ile, Sekizinci Şua'dır. İsteyen bu iki risaleye bakabilir.

Kaynak: Abdülkadir Badıllı, Risale-i Nur'un Kudsi Kaynakları.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

simurg75
celcelutiye duası dediğiniz duanın kaynağı var mıdır...Sizcede malum Duanın kynağı kuran ve sünnet olması lazım bu duyaı okuyan başka sahabeler veya tabiin veya tebettüttabinden okuyanlar var mıdır isimleri...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
Açıklamaları okudum makul mucib cevaplar verilmiş lakin ehli sünnet kaynaklarında celcelutiye geçmemektedir cevşen gibi ama üstad gibi bir müçtehidi küll ona isnat ediyorsa bir bildigi vardır. konuyu uzatmamak lazım sonuçta üstat bizden daha alim bir bildigi vardır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...