Cemaat mi tarikat mı gibi bir ikilemde kalınması halinde ne yapmak gerekir, nereye gitmeliyim? Risalelerin bir yere kadar olduğunu, tarikatte olmamız gerektiğini söyleyenler de var...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sizin istifadeniz önemlidir. Hangi yer sizin için daha tatminkar ise, orada kalmanızı tavsiye ederiz.

Şunu da bilmeliyiz ki, bir tarikatta olmak, Risaleleri okumaya engel değildir. Nasıl ki, ehli tarikat bir insan, Elmalının tefsirini çok rahatlıkla okuyabiliyor, öyle de Risaleleri de okuyabilir.

Taassubtan kurtulmamız gereken bir asırdayız. Her cemaaat ve tarikat dine hizmet etmektedir. Herkes fıtratına uygun olanı seçmelidir.

"Risaleler bir yere kadardır." ifadesini de haksız bir tenkit olarak değerlendiriyoruz. Birbirimizi tenkit değil, teşfik etme zamanıdır. Biz, dinimize himet eden herkese dua etmeliyiz. Biz, bütün mürşit ve dine hizmet edenlere dua ediyoruz.

Cemaatlerin tenkidini illa yapacaksak, gidip en yetkili kişi ile konuşalım. Belki biz yanlış anlıyor olabiliriz. Ulu orta her yerde konuşmak, büyük bir gıybettir, ondan kaçınmak lazımdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fkucuk

Mücahit kardeş tövben hayırlı olsun. Rabbim mübarek etsin. İmandan sonra en büyük nimet tövbe kapısıdır. Zahiri alimler kibirlenmiyceksin, gösteriş yapmıycaksın, hased etmiyceksin der. Ancak bunlardan nasıl kurtulacağını sana gösteremezler. Çünkü kendileri de bilmiyorlar. Ancak hem zahiri hem de batıni alim olan veliler işin hem gerekliliğini hem de nasılını öğretirler. Zahiri alimlerden duyarak öğrenirsin, ancak bu veli kimselerden görerek öğrenirsin. Allah Rasulünün (S.A.V.) varisleri olan veli kullar, Rasulullahın ümmetine emanetidir. Onlara uyan Rasulullaha uymuştur. Rasulullaha uyan ise Ali İmran Suresinin 31.ayetinin sırrına mazhar olur. "De ki: Eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyunuz ki; ALLAH da sizi sevsin." Mürşidinin istikametinde bir sapma mı gördün ki şüphe ediyorsun? Şeriata aykırı bir şey mi yapıyorki ortada kalıyorsun. Şeytanın vesveselerine kulak asma kardeşim. Nasıl ki, fiziksel rahatsızlığında doktora gidip şifa arıyorsun, öyle de kalbi hastalıklarımız için de veli kullara gitmemiz gerekmez mi? Bu arada Risale-i Nur okuyarak imanını olgunlaştırmanda bir sakınca yoktur. Vesselam Veddua

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...