Cemaat olarak vaktimizin çoğunu medresemizde geçiriyoruz ve yeme-içme oluyor. Maddi ihtiyaçlar da genellikle has ablalar tarafından temin ediliyor. Oraya gelen erzaklar ve ikramlardan, medresede kalan talebeler haricindeki bizlerin faydalanması doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; hassasiyetinizden ötürü tebrik ederiz. Maddi ihtiyaçları eğer ablalar karşılıyor ve orada kalan talebeler medreseye katkıda bulunmuyorsa, zaten alınan malzemelerin tamamı umumi olur.

Saniyen; talebeler kendi yiyeceklerini kendileri alıyorsa, yine umuma alınan ikramlar ve yemeklerden zaten yenilebilir, problem yok. Nihayetinde oradakilere ikram edilen şeyden de istiğna gösterilmez ve ikram reddedilmez.

Salisen; talebelerin kendi erzakları, cemaatin de ayrı erzakı var ise, yine orada kalan talebelerin hakkına girmiş olmazsınız. Zira mal-ı umumi olur. Ve en selametlisi budur.

Rabian; böyle bir durum yoksa, bunu uygulamaya geçirmek için meşveret edebilirsiniz. Haftalık çayınızı şekerinizi cemaat olarak alıp, orada kalan talebelere yük olmamalısınız. Bizim uzaktan ayrıntılı olarak "şöyle şöyle yapın" dememiz uygun düşmez; onun için meşveret ekibinizle bu konuları konuşabilirsiniz. Zira oradaki talebelerin ve cemaatin durumunu daha iyi biliyorsunuz.

Hamisen; tüm bunlara rağmen içiniz rahat etmiyorsa, siz de durumunuza göre, sevad-ı azama uygun bir miktar teberrükte bulunabilirsiniz veya aylık belli bir miktar tayin edip aidat olarak verebilirsiniz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...