Block title
Block content

"...cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir." Sübhanallah ve Allahuekber zikirlerinde sözle ve hareketimizle takdis ve tazim ediyoruz. Neden sadece "Elhamdülillah"da kalben ifadesi geçiyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür. Yani, celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah deyip takdis etmek; hem, kemâline karşı lâfzen ve amelen Allahu ekber deyip tâzim etmek; hem, cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir."(1) 

“Hem, cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir.” Buradaki  lisanen ve bedenen ifadeleri, hamd manasının sadece kalbi bir mana olmadığına işaret ediyor.

Cemal, sebeb-i muhabbet olduğu için, muhabbetin mahalli olan kalbi zikretme ve vurgulama ihtiyacı hasıl olmuştur. Yoksa diğerleri kalpte bir intiba ve hareket uyandırmıyor değildir.

Namazın rükü, sücud, kıyam gibi hareketlerinde potansiyel olarak, her üç mana da yer almaktadır. Namazdaki derinlik nisbetinde kişiye açılır diye düşünüyoruz.

(1) bk. Sözler, Dokuzuncu Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...