Block title
Block content

"Cenâb-ı Hak, Hakîm-i Mutlak, hazır, nazır olduğu için, abdin duasına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzuruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir." Allah'ın dualarımıza cevap verdiğini nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın dualarımıza cevap verdiğini anlamamızın iki yolu vardır:

Birisi, Allah sonsuz ilim ve merhamet sahibi olduğu için, insanlara ihtiyacı verip sonra onları görmezlikten gelmesi ilim ve merhametle bağdaşmaz. Öyle ise onun sonsuz ilim ve merhameti, bizim dualarımızla ilgilendiğini ve cevap verdiğinin en büyük ispatıdır.

Ayrıca Allah, her duaya cevap vereceğini kelamı olan Kur’an'da ilan etmiştir. Biz şunu iyi bileceğiz ki, onun vaadi ve merhameti bizim dualarımızın cevabına bir sigorta ve teminattır.

İkincisi, hayatımızı dikkat ile dinlemek ve takip etmektir. Yani ne dua etmişiz, nasıl bir cevap verilmiş bunun izlerini ve emarelerini hayatımızda görebiliriz. Bazen biz erkek evlat isteriz, o bize daha hayırlı ve güzel olan Hz. Meryem gibi bir kız verir.

Öyle ise "duam kabul olmadı" denilmez, belki daha güzel ve ehven bir şekilde kabul olundu denilir. Yani duamızın cevabı sadece aynı ile verilmesi demek değildir. Bazen dünyada zenginlik için dua ederiz, Allah bize daha hayırlısı olan ahirette bir zenginlik bahşeder. Belki bu duanın ne suretle cevaplandığını tam manası ile bilemeyiz, ama mutlaka cevaplandığını bilmeliyiz ve bilebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...