"Cenâb-ı Hak, insandan başka zîruh mahlûkatına fıtrî birer libas giydirdiği gibi, meydan-ı haşirde sun’î libaslardan üryan olarak, fakat fıtrî bir libas giydirmesi, ism-i Hakîm muktezasıdır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad'ın, sun’î libastan kastettiği şey, dünyada bir ihtiyaca binaen giydiğimiz kumaştan yapılmış elbiselerdir. Bu dünyada elbise giymemizin sebebi, sıcak ve soğuktan korunmamız ve diğer mahlûkat nazarında farkımızın ortaya konulması içindir. Bu ihtiyaçlar ahiret âleminde olmayacağı için sun’î elbiselere de ihtiyaç kalmayacaktır. Bu sebeple mahşer meydanında insanlar, dünyadaki kumaşlardan yapılmış elbiseleri giymeyecekler, üryan, yani çıplak olacaklar.

Yalnız, Allah nasıl diğer mahlûklarına fıtrî bir elbise giydiriyor ise, insana da fıtrî bir elbise giydirmesi onun hikmetinin bir muktezasıdır. Elbette bu fıtrî elbise tıpkı cild ve deri gibi insanın bedenine yakışan ve rahatsızlık vermeyen güzel bir elbise olacaktır. Bu, Allah’ın hikmetinin şanındandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim
"Cenâb-ı Hak, insandan başka ZİRUH mahlûkatına fıtrî birer libas giydirdiği gibi.." cümlesine göre CİNLERİN, meleklerin, ruhanilerinde mi elbiselerinin var olduğunu anlayacağız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Elbette cinlerin, melek ve ruhanilerin kendilerine uygun bir libası var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...