Block title
Block content

Cenab-ı Hak kainatı yaratmadan önce "Her cemal ve kemal sahibi kendi cemal ve kemalini görmek istemesi" sırrı nasıl tecelli ediyordu? Ayrıca, ruh katiyyen bakidir, ancak ruhun ezeliyeti hakkında nasıl düşüneceğiz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle şunu tespit edelim; Allah için, öncelik ve sonralık kavramı yoktur. Zaman mahluk olmasından, Allah’ın zatı ve sıfatlarını bağlamaz. Kainat yok iken, Allah, zatı ve sıfatları ile vardı. Ve kendi cemal ve kemalini seyrediyordu.

Zaten bütün cemal ve kemaller, Allah’ın zatından gelen çok perdelerden geçmiş zaif birer tecelli ve cilveleridir. Cemal ve kemalini göstermek ise, onun iradesine bakan bir haldir. Yani, ezelden irade etti ve yarattı. Bunun zaman ile ölçülmesi söz konusu değildir. Bir de kainat yaratılmazdan önce, eşyanın hakiki sureti sayılan ilmi vücutları  Allah'ın ezeli ilminde varlardı. Sadece, harici bir vücuttan mahrumdular.

Yani, sanat olarak, Allah, ilmi ile seyrediyordu. Ruhun ebedi olması, ezeli olmasını iktiza etmez. Ezeliyet, sadece Allah’ın zat ve sıfatlarına özel bir durumdur. Ezeliyet, başlangıcının olmaması demektir. Ebediyet ise, sonu olmayana denir. Bunlar, Allah hakkında caiz olmayan son ve başlangıç manasını bertaraf etmek için verilen selbi sıfatlardır. Allah isterse, bir mahlukunu sonlandırmadan, ebedi olarak yaşatır. Bu Allah’ın kudretine bakar. Ama bir mahlukun başlangıcı olmadan, varlık sahasına çıkması ise, imkansızdır.

Ruhun
kendi başına, başlangıçsız olarak, varlık kazanması imkansızdır. Ama Allah’ın yaratması ile ebedi olması mümkündür. Ve vakidir.

Özet olarak,
ruha, Allah’ın yaratması ile ebedi bir varlık deriz. Ama, kesinlikle ezeli diyemeyiz. Dersek, ruha uluhiyet vermiş oluruz ki, bu da şirk olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3644 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...