"Cenab-ı Hakk'a yapılan misil, onun zıddı olur. Bir şey hem zıd, hem misil olamaz ve bir şeyin zıddı, ona misil olamaz." Burada, "Bir şeyin zıddı ona misil olmaması" nasıl oluyor, her şey için geçerli midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu inceliğe şöyle bir temsil ile işaret etmeye çalışalım:

Aynı rütbe ve makamda olan bir bölük asker düşünelim. Bu askerlerin mükemmel bir vaziyet ve nizam oluşturması gerekiyor. Bu vaziyet ve nizamın olabilmesi de iki türlü olabilir. Birisi, bir komutanın hariçten emir ve komutu ile olur; diğeri ise aynı rütbe ve makamda olan askerlerin birbirine hükmedip hem komutan hem de asker olması ile mümkündür.

İkinci, tarz hem imkansız hem de akıl dışı bir tarzdır. Zira bir askerin hem er hem de komutan olması, iki zıddın bir arada olmasıdır ki, bu imkansızdır. Tıpkı bir şeyin eş zamanlı olarak hem var hem de yok olması gibi.

İşte misil olması, asker olması anlamında hakimiyet noktasında zıt olması ise, komutan anlamında kullanılmıştır. Yani asker o nizam ve vaziyete girebilmek için hem emir alan bir er olacak, hem de emir veren bir komutan olacak; bu ise imkansızdır.

Ama hariçten bir komutan bu askerlere o nizam ve vaziyeti kolaylıkla verebilir. Zira komutan rütbe ve makam olarak askerlerden farklıdır. Askerlerin kayıt ve kuralları komutanı bağlamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Adem68474
Allah hakkında misil ve zıd olmaması Nasıl oluyor izah edermisiz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Misil Allah'ın eşinin benzerinin olmaması demektir. Zıt ise Ona rakip ve karşı koyacak bir varlığın olmaması anlamındadır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...