Block title
Block content

"Cenab-ı Hakk'ın bu dünyayı yaratmasındaki hikmet; cemal ve kemalini görmek ve göstermek istemesidir. Her şeyden önce O vardı." Peki o zamanlarda cemalini kemalini nasıl gösteriyordu, ne zamandan itibaren başkalarına da göstermek arzu etti?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle şunu tespit edelim, Allah için öncelik ve sonralık kavramı yoktur. Zaman mahluk olmasından, zaman ve ona ait keyfiyetler, Allah’ın zatı ve sıfatlarını bağlamaz.

Allah’ın irade sıfatı ezeli ve ebedi olmasından, onun tercih ve seçimleri de ezeli ve ebedidir. Bir şeyi varlık sahasına çıkarma  hususunda düşünmeye, beklemeye, karar aşamasına muhtaç değildir. Arzu ise, insana ait kalbi bir haldir, Allah bundan münezzehtir.

Kainat yok iken, Allah, zatı ve sıfatları ile vardı. Ve kendi cemal ve kemalini seyrediyordu. Zaten bütün cemal ve kemaller Allah’ın zatından gelen ve çok perdelerden geçmiş zayıf birer tecelli ve cilveleridir. Cemal ve kemalini göstermek ise, onun iradesine bakan bir haldir. Yani, ezelde irade etti ve de yarattı. Bunun zaman ile ölçülmesi söz konusu değildir. Bir de kainat yaratılmazdan önce, eşyanın hakiki sureti sayılan ilmi vücutları Allah’ın ezeli ilminde varlardı.

Sadece, harici bir vücuttan mahrumdular. Yani, sanat olarak, Allah, ilmi ile seyrediyordu. Cemal ve kemalini göstermek, Allah’a bir zaruret, bir ihtiyaç değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...