Cenab-ı Hakk'ın isimlerini, ağaçta, böcekte, çiçekte, hayvanda, insanda vs. kolaylıkla okuyabiliyoruz. Ama hadiselerde biraz daha müşkil oluyor, belki de hiç okuyamıyoruz. Hadiselerdeki esma tecellilerini Risalelerden yola çıkarak açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlar saadet ve elemi Allah’tan bilmeyip, sebeplerden bilirlerse, onların kulu ve kölesi olurlar. Bu içtimaî ve siyasî hâdiselerde de böyledir. Kişiler ve sebepler Allah’ın irade ve kudretine sadece birer perdedirler. Her şey Allah’ın emir ve iradesi ile gerçekleşir.

Her hâdisenin arkasında hangi isimlerin tecelli ettiğini belki tam mânâsıyla ihata edemeyebiliriz, ama her hâdisenin arkasında Allah’ın rububiyetini, ulûhiyetini ve tasarrufunu görebiliriz. Dikkat ve tahkikî iman nazarı ile hâdiselerin arkasındaki isimler okunabilir ama bu, kişilerin manevî donanıma, derecesine, nazarlarının keskinliğine göre olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin
Hazreti Yunus A. S. balık karnındaki vaziyeti bu duruma örnek olabilir mi acaba çünkü o balığın karnına düşünce cenabı hakka münacat etmiş cenabı hakta o duayı kabul edip onu kurtarmış.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yunus (as)'in hali güzel bir örnek olabilir. Çünkü sebeplerden istinkaf edip Hakka yöneliş söz konusu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...