Block title
Block content

Cenab-ı Hakk'ın kainata koyduğu, her şeyin kendi zararına değişmesi ve bozulması kanunu, ahiretin varlığına nasıl delildir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl tohum filiz olmak için kendi nefsini ve kimliğini toprak ve su altında bozar ve çürütür, ta ki filiz olabilsin. Aynı şekilde insan da yeniden ve daimi dirilmek için ölür ve çürür. Yani bedenimiz bir tohum gibi kabirde çürümedikçe yeni dirilişe geçemiyor.

Yine nasıl çekirdek meyveli bir ağaç mertebesine ulaşmak için, çekirdeklikten vazgeçmesi ve toprak altında çürümesi gerekiyor; insanın da aynı şekilde dirilmek için dünyaya ait bedenini çürütmesi gerekiyor, yoksa ikinci hayata ve dirilişe ulaşamaz.

İşte her şeyin kendi zararına değişmesi ve bozulması, daha mükemmel bir aşamaya ve mertebeye geçmek içindir. Bu da ahiret hayatına işaret ediyor. Zira şu dünya hayatı gayet kararsız ve devamsız bir yerdir, bir nevi çekirdeği andırıyor. Ahiret ise daimi ve kararlı bir yer olup mükemmel ve güzel bir meyveli ağacı andırıyor. Öyle ise nasıl çekirdek ağaç olmak için kendi zararına bozuluyor ve çürüyor ise, dünya çekirdeği de ahirete dönüşebilmek için kendi zararına bozulup çürümesi gerekir ki, bu da ancak ölüm ve kıyamet ile olacaktır. 

Dünyadaki bu kanun, âdeta bir levha ve işaret eli gibi baki olan ahirete bakıyor ve baktırıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Maksat, Dördüncü Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2155 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...