"Cenab-ı Hakk'ın mukabelede bulunması, müminlerin teşvikine ve terahhumlarına işaret olduğu gibi..." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra, makamın muktezasıyla onların istihzalarına karşı müminlerin mukabelede bulunmaları icap ederken Cenab-ı Hakk'ın mukabelede bulunması, müminlerin teşvikine ve terahhumlarına işaret olduğu gibi, münafıkları da istihza etmekten zecir ve men etmek içindir. Zira, istinatları Allâmü'l-Guyûba olanlar, istihza edilemezler." (İşaratü'l-İ'caz, Bakara Sûresi, 14-15. Âyetlerin Tefsiri.)

Cenab-ı Hak müminlerin yardımcısı ve koruyucusudur; bunu bazen açıktan, bazen de dolaylı göstermektedir. Bazen mümin görünüp hakikatte iman etmemiş münafıkların Kur'anla, Peygamber Efendimiz (asm) ile dinimizle veya mukaddesatla ilgili alaylı ifadeleri karşısında, müminlerin aciz kalmaları neticesinde Cenab-ı Hakk'ın araya girerek karşılık verdiği vaki olmuştur.

Bakara suresinin 14. ve 15. ayetleri de Cenab-ı Hakk'ın o münafıklardan ve alaylarından haberdar olup, yaptıklarının yanlarına kâr kalmayacağını hem müminlere hem de o münafıklara haber vererek alay etmektedir.

  • وَاِذَا لَقُوا الَّذٖينَ اٰمَنُوا قَالُٓوا اٰمَنَّاۚ وَاِذَا خَلَوْا اِلٰى شَيَاطٖينِهِمْۙ قَالُٓوا اِنَّا مَعَكُمْۙ اِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُ۫نَ ["İman edenlerle karşılaşınca 'İnandık.' derler, şeytanlarıyla baş başa kaldıklarında ise 'Biz sizinleyiz, biz yalnızca alay etmekteyiz.' derler." (Bakara, 2/14).]
  • اَللّٰهُ يَسْتَهْزِئُ بِهِمْ وَيَمُدُّهُمْ فٖي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ ["Asıl onlarla alay eden ve azıp saparak dolaşmalarına izin veren Allah’tır." (Bakara, 2/15).]

Bu vesileyle Allah’ın mümin kullarının, münafıklara karşılık vermesine gerek kalmadan, kendi bizzat devreye girerek karşılık vermesi; müminler açısından büyük bir onur, büyük bir şefkat, büyük bir motivedir. Çünkü âlemlerin Rabbi olan Allah; hem mümin kulları adına onlara cevap vererek onları teşrif etmiş oluyor, hem de karşılık vermekten doğacak tehlikelere karşı onları korumuş oluyor.

Ayrıca münafıkları açık etmek, yani onlarla alenen cenge girişmek; onların ıslah olma vasfının kaybolmasına da bir sebeptir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) bine yakın münafığı yumuşak tavrı ile ihlasa sokmuştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...