Block title
Block content

Cennet-i ebediyeyi dahi hakikî maksat ve gaye-i ibadet yapmaz. Cümlesinden yola çıkarak; Kur’an, cennetin gaye yapılmamasını hangi ayeti ile ta’lim ediyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün ibadetlerde asıl gaye Allah’ın rızasını kazanmaktır. Cennet Allah’ın, razı olduğu kullar için hazırladığı, saadet yurdudur.

Kur’an-ı Kerim’de iman edip salih amel işleyenler için cennet va’d edilmekle birlikte Allah’ın rızasının ondan daha üstün oluğunu bildiren ayet-i kerimeler vardır. Mesela şu ayetlere bakalım:
"İman edip de hicret edip, mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda cihad edenler, Allah katında en büyük dereceye sahiptirler. İşte bunlar murada ermiş olan mutlu kullardır."

"Rab`leri, onları kendi katından bir rahmet, bir rıza ve bir cennetle müjdeler ki o cennette onlar için bitmez tükenmez nimetler vardır." (Tevbe suresi,21-22)

Dikkat edilirse burada sırasıyla "Allahın rahmeti-rızası ve cennet"
nazara verilmektedir.

Yine aynı surede şöyle bildirilir:
Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah`ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur.>(Tevbe suresi,72)

Burada açık bir şekilde Allahın rızasının daha büyük olduğu ifade edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Nur'un İlk Kapısı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3660 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...