Cenneti kazanmak için bir tarikata veya cemaate girmek şart mıdır? Gerekiyosa, cemaat ile tarikatten hangisi tercih edilmelidir? Aralarındaki hizmet anlayışı neden bu kadar farklıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın cennete gitmesi ya da Allah’ın rızasını kazanması sadece tarikat ya da bir cemaate mensup olmakla mümkündür demek, yanlış ve hatalı bir görüş olur. Bir insan tarikata veya bir cemaate mensup olmadan da cenneti kazanabilir. Önemli olan iyi bir mümin olabilmektir. Tarikat ve cemaatler iyi bir Mümin olmanın araç ve vasıtalarıdır, yoksa gaye ve amaç değildirler.

Tarikat ya da cemaatler, insanların iyi bir mümin olabilme yolunda sadece bir tercihleridir. Her insan kendine münasip ve fıtratına uygun olan hak bir tarikatı veya hak bir cemaati seçebilir. Bunun seçimi insanın anlayış ve mizacına göre değişebilir

Ama günümüzde küfür, planlı ve programlı bir şekilde cemaat halinde Müslümanlara hücum ediyor. Günahlar sel gibi her tarafı kuşatmış. İnsanların kabiliyet ve anlayışları ne kadar mükemmel de olsa, cemaatleşmiş küfür ve günahlar karşısında tek başına başarılı olması çok zordur. Bu yüzden bizim de hak bir tarikat veya hak bir cemaate mensup olmamız ve kendimizi orada muhafaza etmemiz gereklidir. Yoksa tek başımıza küfür cemaatinin karşısında, yaprağın rüzgarın karşısında savrulduğu gibi savruluruz. Hafezanallah tek başımıza ebedi hayatımızın riske ve tehlikeye düşmesi kuvvetle muhtemeldir.

Cemaat ve tarikatların farklı oluşları ve farklı disiplinlere sahip olmaları, insanların farklı mizaçlı olmalarından kaynaklanıyor. Yani cemaatler, insanları farklılaştırmıyor, insanlar cemaatleri farklılaştırıyor. Bu da fıtratın bir kanunu olmasından, normal bir şeydir. Bu yüzden biz kendi mizaç ve karakterimize uygun olan bir cemaati seçince, diğerlerine de saygı duymalıyız.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

olmezali1987
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
toyguntokay
ben de bu aralar bir cemaate girmeyi düşünüyorum aslında bana gayet sıcak geliyor ama ,amalar var ben şahsen dedem gibi bir hacı ve mümin olmaya çalışırım bazı durumları yorumları yada insanların bir birlerine karşı yaklaşımları hoşgörü sınırlarının gerçekten yakınından geçmiyor . o yüzden bu sohbetleri yapmak istediğimde gerçekten bu bilgileri doğru bir biçimde aktarabilecek ümetlerler konuşmak isterim sanırm bu tür yanlış yaklaşımlarda bizi etkiliyor saygılarımla ..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hizmetkar
Sen mesleğini ve efkârını hak bildiğin vakit, “Mesleğim haktır veya daha güzeldir” demeye hakkın var. Fakat “Yalnız hak benim mesleğimdir” demeye hakkın yoktur. وَعَيْنُ الرِّضَا عَنْ كُلِّ عَيْبٍ كَلِيلَةٌ - وَلٰكِنَّ عَيْنَ السُّخْطِ تُبْدِى الْمَسَاوِيَا sırrınca, insafsız nazarın ve düşkün fikrin hakem olamaz, başkasının mesleğini butlan ile mahkûm edemez. Mektubat 22.Mektub 4.Vecih
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...