"Cennette, hüzün ve elem yok.", diyorsunuz. Peki akrabası cehenneme giden birisi cennette üzülmeyecek midir? Risalelerde bu konuda bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın rahmet ve şefkatini Allah’ın rahmet ve şefkatinden ileri sürmesi hem mümkün, hem de caiz değildir. Allah’ın, cehenneme attığı bir şahsa insanın acıması doğru değildir. Allah’ın sonsuz şefkati nasıl onları ebedi cehenneme atmaya müsaade ediyor ise, bizim cüzi ve sönük şefkatimizin elbette müsaade etmesi gerekir. Belki bu dünya şartları içinde acımak olabilir, ama ahiretin o dehşetli mevkilerinde bu şartlar olmayacağı için, kimse böyle bir tasa ve kaygı içine düşmez. Nitekim mahşerin dehşetinden anne çocuğunu, çocuğu annesini tanıyamayacağına dair rivayetler mevcuttur.

Diğer bir husus ise, cennette hüzün ve eleme kabiliyet olmayacağı için insanların eleme ve hüzne düşmesi fıtraten imkansız kılınacaktır. Cehennemde de durum aksine olup onlar da saadet ve lezzete kabil olamayacaklar. Bu noktadan bakıldığında cehenneme düşmüş akrabalar insan için bir şey ifade etmeyecekler.

Şunu da unutmayalım ki, sebeplerin tamamen kalktığı ahiret yurdunda, Allah istediği şeyi kudreti ile hemen yaratır. Mesela cehenneme giden akrabaları, kişiye unutturur veya onlara benzeyen simalar da yaratabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Nurun fedaisi
Yukarıda "Cehenneme giden akrabaları, kişiye unutturur veya onlara benzeyen simalar da yaratabilir." demişsiniz.. Bu konuyla ilgili bir soru ve cevabını dinlemiştim de aklıma gelmedi.. Bu şekil bir durum yani Cehenneme giden akrabaları, kişiye unutturması veya onlara benzeyen simaları yaratması kandırma değil midir? İslâm da kandırma yoksa bu nasıl oluyor? Cevab verirseniz sevinirim.. Ateistlerin sorularından birisi de buydu. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Öncelikle şunu ifade edelim bu bir yorumdur İslam'ın kesin bir hükmü değildir. Yani cennette üzelme olmayacağına göre Allah bir şekilde bu durumu halleder anlamında bu iki yorum yapılıyor. Yoksa İslam bunu böyle muhkem bir şekilde söylüyor değil. İkizlerin yaratılması bir kandırmaca mı elbette değil benzer bir durum orada da olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bu duruma başka bir yorum yapabilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bizim aklımıza gelen yorumlar şimdilik bunlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...