Cennetteki vücudumuz elementlerden mi teşekkül edecektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennet, sureten dünyadakilere benzer hususiyetler taşıyacak ancak mahiyet olarak dünyadakinden çok farklı olacaktır. Peygamber Efendimiz (asm.); "Ne göz görmüş, ne kulak işitmiş ve ne de kalb-i beşere hutur etmiştir" buyurarak bunu dünyada iken anlamamızın mümkün olamadığını ifade etmiştir.

Cennetin kendine has hususiyetleri ve malzemeleri olacaktır. Değişen, bozulan ve başkalaşan elementlerden olmayacağı; ebediyete müsait ama mahiyetini bilemediğimiz eşyadan meydana geleceği muhakkaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
Kezalik, birbiriyle ülfet peyda eden ve herbirisi yerini tanıyan ve bir derece yontulmuş taşlar gibi kesb-i letafet eden bedenin zerratı, ölümle dağıldıktan sonra, haşirde, Halıkın izniyle, İsrafil'in borusuyla o zerrat-ı asliye ve esasiye içtimaa davet edildikleri zaman, pek kolay içtima ederler ve beden-i insaniyi yine eskisi gibi teşkil ederler. Maahaza, kudret-i ezeliyeye nisbeten en büyük, en küçük gibidir; hiçbir şey o kudrete ağır gelemez. Arkadaş! Zahire nazaran, haşirde, ecza-yı asliye ile ecza-yı zaide birlikte iade edilir. Evet, cünüp iken tırnakların, saçların kesilmesi mekruh ve bedenden ayrılan herbir cüz'ün bir yere gömülmesi sünnet olduğu, ona işarettir. Fakat tahkike göre, nebatatın tohumları gibi "acbü'z-zeneb" tabir edilen bir kısım zerreler, insanın tohumu hükmünde olup, haşirde o zerreler üzerine beden-i insani neşv ü nema ile teşekkül eder. İşaratul İ'caz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...