Block title
Block content

CEVHER

 
Cevher kelimesi arazın zıddıdır. Elimizdeki hamurun sabit maddesi cevher, değişebilen şekilleri ise arazdır. Taş cevher, onun rengi, sükun ve hareketi birer arazdır. Cevher için İslami kaynaklarda ayan tabiri de kullanılmıştır.

Her şeyin bir değişmez özü, bir de sürekli değişime uğrayan dış kısmı, sureti vardır. Bir çekirdeğin değişmeyen özü, ondaki genetik şifredir. Çekirdek parçalansa da, fidan ve ağaç hâlini alsa da bütün bunlar, sonradan meydana gelen, ârızî şeylerdir. Esas program, hiçbir değişikliğe uğramaz. Bu mânâda bütün kanunlar cevher, onların uygulandığı sahalar ise arazdırlar.

Risale-i Nur’da, ruhun emir âleminden gelmiş şuur ve hayat sahibi bir kanun olduğu ifade edilir. Buna göre, insanın cevher denilmeye layık yönü ruhudur, beden ise arazdır.

Her varlığın bir mahiyeti, bir de sureti vardır. Mahiyet, o şey daha yaratılmadan, onun ilâhî ilimde teşekkül etmiş hâlidir. Bu ilimde bir değişme düşünülemez ve asıl cevher, ilâhî ilimdeki bu mahiyettir. Mesela, insanın başına gelen büyüme, hastalanma, ölme gibi haller onun mahiyetinde bir değişiklik yapmazlar. Bütün bunlar arazdırlar, insanlık mahiyeti ise cevherdir.

Daha dar mânâda, her varlığın temel taşları olan atomlar cevher kabul edilmiş ve atoma cevher-i fert denilmiştir. O atomlardan yapılan varlıklar ise araz kabul edilmişlerdir.

Bak: Araz
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2205 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

baybarshan
Maaşallah...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...