Cevşen'in sonunda neden Nur cemaatine özel bir dua yapılıyor? Cevşen sahih bir dua ise, tüm Müslümanların istifadesine sunulurken, neden hususi manada Nur cemaatini belirten ifadelere bu genel anlamdaki dua kitabında yer veriliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hususi duayı, Allah Resulü (asv) teşvik ediyor. Bu yüzden cemaatlerin ve meşreplerin kendi cemaat ve meşreplerine özel dua etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Dualar ekseri olarak genelden özele doğru ilerler. O duanın içinde zaten umumi olarak herkese dua ediliyor, sonunda da kendi cemaat ve meşrebi için dua ediliyor.

Duanın belli bir kalıbı yoktur. Dua ederken herkes istediği kişi ya da cemaati duasına dahil edebilir. Duanın en genel kalıbı; önce salavat ve istiğfar ile umumi olarak bütün Müslümanlara dua etmektir, sonrası insanların tercihlerine bırakılmıştır. Bu sebepten dolayı her cemaat mensubu, kendi cemaatine özel dua edebilir.

Cevşen sahih ve makbul bir Peygamber (asv) duasıdır. Cevşen'in kendisinde özel olarak hiç kişi ya da cemaat belirtilmiyor. Sadece Cevşen'i okuyan kişi sonunda kendine has duası ile okuduğu Cevşen'in sevabını sevdiklerine ve mensubu olduğu cemaate hediye ediyor. Yoksa özel duanın Cevşen ile bir ilgisi yoktur.

Veba ve taun burada bir semboldür, diğer hastalıkları da içine alır; yoksa dua esnasında bütün tıbbi hastalıkları sayıp sıralamak, duanın adabına ve kalıplarına yakışmaz. Peygamber Efendimiz (asv) duada itnab (uzatmak) ve sohbeti men etmiştir. Yani, duada gelişigüzel her şeyi sayıp sıralamak uygun değildir. Veba ve taun eski kaynaklardan bize kalan bir hatıradır. Zira o dönemlerde en yaygın ve bulaşıcı hastalıklar veba ve taundu. İkisinin beraber zikri tekit ve teyit içindir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...