Cevşen'le ilgili olarak, Hz. Cebrail'in Peygamberimize, "Zırhı çıkar bu duayı oku." şeklindeki olayın hangi kaynaklarda geçtiğini gösterebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cevşenü’l-Kebîr, rivayete göre Uhud Savaşı'nda, Hz. Peygamber (a.s.m.) muharebenin kızıştığı ve üzerindeki zırhın kendisini fazlasıyla sıktığı bir sırada, ellerini açarak Allah’a dua etti. Bunun üzerine Cebrail (a.s.) gelerek,

“Ya Resulullah, Rabbin sana selâm ediyor ve üzerindeki zırhı çıkarıp bu duayı okumanı istiyor. Bu dua hem sana, hem de ümmetine zırhtan daha sağlam bir emniyet sağlayacaktır.”

dedi. Musa el-Kazım, Cafer es-Sadık, Muhammed el-Bakır, Zeynelâbidin, Hz. Hüseyin (r.a.) ve Hz. Ali (r.a.) yoluyla Hz. Peygambere (a.s.m.) isnad edilir. Ehl-i Sünnet Müslümanları arasında Cevşenü’l-Kebîr’i ilk defa Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevî, tarikatının vird kitabı olan Mecmuatu’l-Ahzab adlı eserinde nakletti.

Cevşen ile bu olay bitişik olduğu için, kaynakları yukarıda belirtildiği gibi aynıdır. Olayın ayrı bir kaynağı olmadığı için tek kaynak budur. Bu kaynak senet silsilesinden de anlaşılacağı üzere sağlam bir kaynaktır. Belki sahih hadislerin kuvvetinde olmasa bile, dua ve ibadete taalluk eden bir rivayet olduğu için, bu kaynak sağlamlık açısından yeterli bir kaynaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Cevşen Sahih Kaynaklarda Geçmiyor . Lakin üstad gibi bir müceddid hadistir demiştir. ayrıca okudugumuz zaman akideye aykırı bir duada mevcut degildir. çok feyizli vede istifade edilmesi gereken bir duadır. zaten tamamını araştırdıgımız zaman kuranda görebiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...