Block title
Block content

"Cihan dolusu belâ başında varken, ne bağırırsın küçük bir belâdan? Gel, tevekkül kıl..." Cihan dolu bela başında varken, ifadesini nasıl anlamalıyız? Ayrıca "Küçük bir beladan" maksat ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nur Külliyatı'ndan dört mesaj:

“Nev-i beşerin en büyük meselesi Cehennemden kurtulmaktır.” (Şualar, On Birinci Şua)

“Günahlar, hayat-ı ebedîyede daimî hastalıklardır; bu hayat-ı dünyeviyede dahi kalb, vicdan, ruh için mânevî hastalıklardır.” (Lem’alar, Yirmi Beşinci Lem’a)

“Hazret-i Eyyüb Aleyhisselâmın zâhirî yara hastalıklarının mukabili, bizim bâtınî ve ruhî ve kalbî hastalıklarımız vardır.”(Lem’alar, İkinci Lem’a)

“Evet, günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra, tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor.”(age.)

Belâ, kelimesi imtihan manasına da gelmektedir. Her düşüncemiz, her bakışımız, her konuşmamız bizim için bir imtihan sorusudur. Yanlış cevaplar ebedî hayatımızı tehlikeye atabilir. Dünyanın bütün hastalıkları ve musibetleri, bu imtihanı kaybetmenin yanında çok küçük kalırlar. Öyle ise, insan bu “cihan dolu belâları” fazla dikkate almayıp sadece dünyevî servet ve makamına yahut sıhhatine gelen küçük zararlarla ilgilenirse çok zarar eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Yedinci Sözün İkinci Makamı | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 4144 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...